1 HAZİRANDA NORMALE DÖNÜYORUZ!

28.5.2020, 22:20'de eklendi
1 HAZİRANDA NORMALE DÖNÜYORUZ!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 1 aydır normalleşme takviminde yer alan hususları ve gelişmeleri takip ettiklerini belirterek, bu hafta itibarıyla Kabine Toplantısı'nda alınan yeni kararları ise şöyle sıraladı:

"Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran'da itibaren tamamıyla kaldırılmıştır. Gelişmeleri takip ederek, olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz.”

"1 Haziran tarihi itibariyle restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00'ye kadar hizmet vermeye başlayacak".

 "65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek"

"Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı 1 Haziran'da açılacak."

"Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran'da hizmet vermeye başlayacak."

“İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak."

“Plajlar, milli parklar ve bahçeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran'dan itibaren faaliyete geçebilecek."

"Hayvan satış yerleri 1 Haziran'dan, hipodromlar 10 Haziran'dan itibaren faaliyete geçebilecek."

"Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dahilinde kaldırılmıştır."

Sürücü kursları, benzeri kurslar 1 Haziran'dan itibaren hizmet verebilecek."

"0-18 yaş grubunun tamamı, çarşamba ve cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabi olmayacak."

"Müze ve ören yerleri, 1 Haziran'da onlar da açılıyor."

"Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır."

"Üç vazgeçilmezimiz: Maske, mesafe, temizlik"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelişmelere göre hem kapsamı hem saatleri ayrıca değerlendireceklerini de belirterek, şöyle konuştu: “Aldığımız kararların, ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yeni normal düzeninde, yine bu üç kavramı söylüyorum: Maske, mesafe, temizlik... Bu hususları aman ihmal etmeyelim. Muhakkak maskeyle dolaşalım, muhakkak fiziki mesafeye dikkat edelim, muhakkak temizliğe dikkat edelim ki bunlar bizim üç vazgeçilmezimizdir." Dedi.

Cumhurbaşkanımızın açıklamaları ile İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli, 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacaklardır. Kronik hastaların durumları kurumlarınca takip edilecektir. Bu durumda önceki haberimizde bahsedilen kronik rahatsızlıkları bulunanlar dikkate alınıp, risk görülen personele izin verilebilecektir. Yayınlanan listede kodları eşleşmeyen kronik rahatsızlıklar dikkate alınmayacaktır.

Sime-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu

Yazılım &Tasarım OMEDYA