25 KASIM KADINA ŞİDDETLE MÜCADELE GÜNÜ

25.11.2017, 09:45'de eklendi
25 KASIM KADINA ŞİDDETLE MÜCADELE GÜNÜ
25 KASIM KADINA ŞİDDETLE MÜCADELE GÜNÜ​Toplumda kadın nedir? Kadın kimdir?
Kadın bir erkeğin aynasıdır. Kadın kutsaldır, çünkü bir annedir. Kadın her koşulda, her şartta erkeğin yanında olan toplumun mihenk taşıdır. Toplumun vazgeçilemez bir parçasıdır. Saygının ve sevginin en büyüğünü hak edendir.
​Peki öyle ise bir erkek bir kadına neden şiddet uygular ki ?
​Aslında bu sorunun özü erkeğin gerçek yaşama duyduğu öfke sorunları ile başlıyor. Dışarıdaki hayatta, iş hayatında güce ve egemenliğe sahip olan erkek, bu gücünü evde de göstermeye çalışıyor. Okumuş yada okumamış ne fark eder ki sadece erkek olmasının ona bu hakkı verdiğini düşünüyor.
​Kadın en çok hangi durumlarda şiddete maruz kalıyor ? Türkiye Nüfus Sağlık Araştırmalarına göre kadınların % 40’ı ;
​​Kadının yemeği yakması
​​Kocasına karşılık vermesi
​​Parayı lüzumsuz yere harcaması
​​Çocukların bakımını ihmal etmesi
​​Cinsel ilişkiye girmeyi reddetmesi
​Yukarıdaki durumlar gibi saçma sapan nedenler kadının eşinden şiddet görmesi için yeterli olabiliyor.
​Çevremize baktığımızda, çeşitli araştırmaları, gerçek hayat hikayelerini okuduğumuzda da o kadar can yakıcı akıl almaz, insan olduğumuzdan utanacağımız yaşanmışlıkları, kadının hayatta kalma mücadelesi çabalarını görebiliyoruz ki….
​10-11 yaşlarında evlendirilen kız çocuklarının dramı, daha kendi çocukken anne olan kızlarımızın hayat hikayeleri, küçük bir kız çocuğu iken babasının, abisinin yada diğer akrabalarının iğrenç duygularına maruz kalmış kızlarımızın yürek yakan hayatları, çocuklarının gözü önünde kocasından öldüresiye dayak yiyen annelerin öyküsü, boşandığı yada ayrıldığı için eşi, ailesi yada sevgilisi tarafından katledilen kadınlarımızın acı sonu ve daha sayamadığımız yığınlarca acı hayat hikayeleri.
​25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü. Yıllardır bu konu ile ilgili çok şey yazıldı, araştırıldı, konuşuldu. Ama bugün yine görüyoruz ki bu konuda bir adım bile ilerleyememişiz.
​Günümüzde halen kadın cinayetleri artarak devam etmektedir. Son yıllarda yapılan saha araştırmalarında kadın cinayetlerinin sebeplerini gördüğümüzde bir insan hayatını yok etmek bu kadar basit midir diye düşünmeden yapamıyor insan.
​İstatistikleri incelediğimizde kadınların %25’inin fiziksel şiddete maruz kaldığını, cinayete kurban giden kadınların % 40 ile 70’inin eşi tarafından öldürüldüğünü, tecavüze uğrayanların %50’sinin 10 yaş altında ve % 90’nının küçük yaştaki kız çocukları olduğunu ve bu cinsel istismarların %50’sinin öz baba yada yakın akrabalar tarafından gerçekleştiğini gördüğümüzde durumun ne kadar vahim olduğunu anlıyoruz.
​Gelinen bu noktada özellikle STK kuruluşları ve kadın hakları ile ilgili dernek, kuruluşlara ve toplumun her ferdine çok görev düşmektedir.
​Bu sorunlar üzerine ciddi olarak düşünülmesi ve yaptırım gücü ağır olan çözümler üretilmesi gerekmektedir.
​Yazar Murat TALİ bir yazısında şöyle demiş “25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Mücadele Günü değil, 25 Kasım Kadın Gerçekliği ile Hayata bakmanın ve Farkındalığının Günü olmalıdır”
​Sevgi ile yoğurulmuş eşit ve paylaşımcı bir dünya için lütfen kadın farkındalığının farkında olalım.


​​​​​​​ Rahime PEKGÜZEL
​​​​​​ SİMESEN Sivil Memurlar Sendikası
​​​​​ Kadın Kolları Başkanlığı​

Yazılım &Tasarım OMEDYA