ANNELİK GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN…

12.5.2019, 08:19'de eklendi
ANNELİK GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN…

      Bir çok ülkede her yıl Mayıs ayının ikinci günü Anneler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu geleneğin kurucusu Amerika’nın Philadelphia şehrinde yaşayan orta halli bir ailenin kızı olan Jarvis’tir. Jarvis 1906 yılında annesi öldüğü zaman hayatının en büyük yıkıntısını yaşamış ve artık dünyanın bütün düzeninin bozulacağına inanmıştır. Derin acı ve karamsarlıklarla dolu geçirdiği 1 yılın sonunda annesi kaybettiği 6 Mayıs günü bütün yakın arkadaşlarını toplayarak annesini anmış ve her yıl Mayıs ayının 6 sını annesinin günü olarak kutlamayı arkadaşlarına teklif etmiş ve bu fikri çok beğenilerek kabul edilmiştir. Daha sonra 1912 yılında Teksas Valisi bu akımı resmi bir niteliğe ulaştırmış ve  Mayıs ayının ikinci pazarı tüm dünyada anneler günü olarak kutlanmaya başlamıştır. Ülkemizde de 1956 yılında yayınlanan kararname ile her yıl Mayıs ayının ikinci pazarı Anneler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu kararnamenin bir hatırası olarak da o yıl Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün annesi Zübeyde Hanımın resmini taşıyan bir hatıra pulu çıkarılmıştır.

      Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Mayıs ayının ikinci pazarını Anneler Günü olarak kutluyoruz.Tabiki  bir gün değil her gün hatırlanması gereken en kutsal varlıklardır annelerimiz.  Bir ANNE tüm dünyayı değiştirebilir...Bir çocuğa, sabrını, sevgisini, şefkatini, bilgisini veren herkes çok şeyi değiştirebilir aslında. Anne olmak demek sadece bir çocuğu dünyaya getirmek demek değildir.Kim bir çocuğun hayatına dokunuyorsa, ona sevgi ile bakıyorsa, ona hayallerine kavuşması için destek olup yol gösteriyorsa o çocuğun annesidir o işte.Önemli olan anne olmak değil, Annelik yapabilmektir.

         Bu güzel ve özel günü kutlarken unutmamamız gereken en hassas şey de annesini kaybetmiş yavruların duyduğu anne özlemi ve bugünde yaşayacağı boynu büküklük ve kırgınlık ya da evladını kaybetmiş bir annenin bugünde yaşayacağı yeri doldurulamayacak boşluk. İşte bizler bugün anneliğin gününü kutlarken bu yoklukları duyanların da özlem ve acılarını unutmayalım, çevremizde bildiğimiz, gördüğümüz annesiz bir yavruyu sarıp sarmalayalım, evladını kaybetmiş bir annenin elini öpüp anneler gününü kutlayalım.

           Başta Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanımı rahmet ve minnetle anarak, öncelikle vatanı için gözünü kırpmadan canını feda eden şehitlerimizin ve gazilerimizin annelerinin ve daha sonra tüm annelerimizin, anne olmasa da annelik yapan herkesin ANNELER  ve ANNELİK GÜNÜ KUTLU OLSUN.

 

SİME-SEN KADINLAR KOMİSYONU

Yazılım &Tasarım OMEDYA