ASKERİ FABRİKALAR FAZLA ÇALIŞMA SORUNU

16.3.2018, 15:45'de eklendi
ASKERİ FABRİKALAR FAZLA ÇALIŞMA SORUNU
SİME-SEN ASKERİ FABRİKA VE TERSANELER

SİME-SEN' ONUR mücadelesine başladığı tarihten itibaren üyelerin hak ve menfaatleri için yılmadan mücadeleye devam etmektedir.

2014 yılından bu yana işçiler ile beraber çalışılan birliklerde fazla çalışmanın karşılığını alabilmek için mücadeleye başlamış ve ilk olarak EKİM 2014 tarihinde katılmış olduğumuz GENELKURMAY KURUM İDARİ KURULU raporuna bu konuyu taşımış bulunmaktayız.

 

 

Daha sonra yine EKİM 2014'de KARA KUVVETLERİ KURUM İDARİ KURULU'nda görüştüğümüz bu konuyu rapora işletmiş ve bir sürecin başlamasını sağlamış bulunmaktayız.

 

Kurum idari kurullarında görüşmek mücadelenin tamamlandığı manasına gelmeyerek ARALIK 2014'de KARA KUVVETLERİ PERSONEL DAİRE BAŞKANLIĞI VE KARA KUVVETLERİ LOJİSTİK KOMUTANLIĞI ile konu resmi kanaldan bir kez daha gündeme getirilmiştir.

 

 

 

Sorunların üzerine yılmadan, pes etmeden devam ettiğimiz bu konunda içinde bulunduğu bir yazışmaya daha imza atmış ve TEMMUZ 2015 de GENELKURMAY BAŞKANLIĞI, KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI, HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI, DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI, JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI, SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI ve o dönemde hizmet kolu değişmeyen MSB AKARYAKIT İKMAL ve NATO POL TESİSLERİ İŞLETME BAŞKNALIĞI ile yazışmalara devam etmiş bulunmaktayız.

ONUR Mücadelesinde, mücadelenin sadece yazışma olmadığının farkında olan SİME-SEN 22.07.2014 tarihinde FAZLA ÇALIŞMA ile ilgili dava sürecinide başlatmış, davayı açmış olduğumuz üyemizin farklı bir kuruma geçmesi sebebi ile dava düşmüş ve bu olumsuzluk karşısında yılmayan mücadele azmimiz ile 07.12.2016 tarihinde davayı yenilenmiştir.


 

 

Fazla çalışma karşılığını almak amacıyla açılan davanın sonrasında askeri fabrikaların bağlı olduğu Komutanlık tarafından tüm memurlara öğleden önce ve sonra olmak üzere 15'er dakika ara dinlenmesi kullanma emri yayınlanmıştır. Ancak SİME-SEN’in talebine göre kanuna uygun olan ara dinlenmesinin "bir saat olduğu bölünüp parçalanamayacağıdır." askeri fabrikalarda yapılan günlük yarım saat fazla çalışma karşılığının kanunda belirtilen şekilde yılda 10 güne kadar yıllık izinle birleştirilerek verilmesidir. Olması gereken ve idarenin yapması gereken uygulama budur. Ancak algı başka yere çekilerek memurun öğle ara dinlenmesi bir buçuk saat yapılarak Fazla çalışma hakkı verilmesinin ve SİME-SEN’in davasının olumsuz sonuçlanmasının amaçlandığı görülmektedir.

Bunca mücadelenin ardından açılan davanın sonucunun olumlu olacağını sezinleyen bir takım kişi yada kişiler, sözde yazılan bir yazı ile kazanım elde ettiklerini düşünmekte ve ilk kuruluşumuzdan bu tarafa hazıra konmayı alışkanalık haline getiren bu mücadele yoksunu insanların ne olduğunu siz değerli arkadaşlarımızın takdirine sunuyoruz.

 

SİME-SEN Genel Merkez Yönetim Kurulu

SİME-SEN Emeğin ve Onurun Adresi

Yazılım &Tasarım OMEDYA