BİR ANNE TÜM DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİR

13.5.2018, 10:56'de eklendi
BİR ANNE TÜM DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİR
Büyük başarılar, kıymetli anaların yetiştirdikleri seçkin evlatlar sayesinde olmuştur...

Bir ANNE tüm dünyayı değiştirebilir...

               Kocaman yüreklerine sevgiyi, saygıyı, sabrı, şefkati, fedakarlığı, evlatları söz konusu olduğunda asla pes etmemeyi sığdıran varlık Annelerimiz ;

                Daha doğduğumuz andan itibaren bizi şefkati ve sevgisi ile sarıp sarmalayan, derdimizi dert edinen, sevincimizde bizden çok mutlu olan, bizi bizden çok düşünen, ilk adımını bizimle atan, konuşmayı, okumayı yazmayı bizle birlikte baştan öğrenen, hayal kırıklıklarımızda bizi teselli eden, ilk kalp kırıklığımızda yüreğimizi okşayan, dara düştüğümüzde koşan, bizim başarılarımızla bizden çok coşan annelerimiz için aslında ne yazılsa, ne söylense yetmez. Yazılandan, anlatılan herşeyden çok daha fazlasına layıktır tüm anneler.

                  Bir anne için bir evlada bir evlat için de bir anneye sahip olarak yaşamak bize hayatın verdiği en büyük hediyedir, en büyük nimettir. Çünkü anneler evlatları için her daim bir güven kapısıdır. Anneler için ise bir evlada sahip olmak ona verilmiş en güzel hediyedir. Hiç bir karşılık beklemeden verilen sevgidir anne sevgisi. Bir annenin eksikliği ömür boyu bir insanın kolunun kanadının kırık olmasıdır, kendini hep yalnız hissetmesidir. Bir anne için ise bir evladın eksikliği tarifi olamayacak bir acıdır, nefes aldığı sürece yeri dolmayacak acısı dinmeyecek bir boşluktur.

                Bir çok ülkede her yıl Mayıs ayının ikinci günü Anneler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu geleneğin kurucusu Amerika’nın Philadelphia şehrinde yaşayan orta halli bir ailenin kızı olan Jarvis’tir. Jarvis 1906 yılında annesi öldüğü zaman hayatının en büyük yıkıntısını yaşamış ve artık dünyanın bütün düzeninin bozulacağına inanmıştır. Derin acı ve karamsarlıklarla dolu geçirdiği 1 yılın sonunda annesi kaybettiği 6 Mayıs günü bütün yakın arkadaşlarını toplayarak annesini anmış ve her yıl Mayıs ayının 6 sını annesinin günü olarak kutlamayı arkadaşlarına teklif etmiş ve bu fikri çok beğenilerek kabul edilmiştir. Daha sonra 1912 yılında Teksas Valisi bu akımı resmi bir niteliğe ulaştırmış ve  Mayıs ayının ikinci pazarı tüm dünyada anneler günü olarak kutlanmaya başlamıştır. Ülkemizde de 1956 yılında yayınlanan kararname ile her yıl Mayıs ayının ikinci pazarı Anneler günü olarak kutlanmaktadır. Bu kararnamenin bir hatırası olarak da o yıl Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün annesi Zübeyde Hanımın resmini taşıyan bir hatıra pulu çıkarıldı.

                 Bizler için geceyi gündüze katan, bizi sevgi ile büyüten, evladı için her fedakarlığı göze alan annelerimizin kıymetin elbette sadece bir gün değil her gün bilinmelidir. Onlara verdiğimiz değeri sadece bugün değil her gün davranışlarımızla, sözlerimizle göstermeliyiz. Emin olun ki bir anneye verilecek en güzel hediye evladının doğru, hatasız, başarılı, sağlıklı ve mutlu bir hayat sürdüğünü görmektir.

                Bu anneler gününde hemen hepimiz belki küçük bir hediye , belki bir buket çiçek, belki sıcak ve içten bir öpücük ile annelerimizin kapısını çalacağız. Bu güzel ve anlamlı günde annelerimize verebileceğimiz en güzel şey sonsuz sevgi ve minnetimiz olmalıdır. Ve bugünü evlatlarını kaybetmiş anneleri, annesini kaybetmiş evlatları da düşünerek  kutlamak tüm annelere verilecek en güzel hediye olacaktır.

                Başta Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanımı rahmet ve minnetle anarak, öncelikle vatanı için gözünü kırpmadan canını feda eden şehitlerimizin ve gazilerimizin annelerinin ve daha sonra tüm annelerimizin ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN.

Yazılım &Tasarım OMEDYA