Sime-sen 2. Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı Ankara’da Yapıldı

15.11.2016, 10:00'de eklendi
Sime-sen 2. Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı Ankara’da Yapıldı
Sime-Sen’liler “Ata”nın huzuruna çıktılar… 3 ayrı eğitimin de verildiği Başkanlar Kurulu toplantısında birlik ve beraberlik vurgusu yapıldı

SİME-SEN’in 2016 yılı 2. Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı Ankara’da yapıldı.
Türkiye genelinden şube ve il başkanları, il temsilcileri ve Genel Merkez Yöneticilerinin katılımı ile gerçekleştirilen Başkanlar Kurulu Toplantısı öncesi, SİME-SEN Ailesi ANITKABİR’i ziyaret etti.

Sendika danışmanları tarafından 3 farklı eğitimin de yapıldığı Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda birlik ve beraberlik vurgusu yapıldı.
The Ankara Otel’de Genel Başkan Yardımcısı Kemal Arslan’ın açılış konuşması ile başlayan toplantının sabahki oturumunda  Sendika Danışmanları tarafından eğitimler gerçekleştirildi. Sendika Uzmanı ve Eğitimci Tarkan Zengin “Sendikal Harekette Son Gelişmeler”, Araştırmacı/Gazeteci Sultan Kara “Basın-Yayın ve  Halkla İlişkiler”,  Sendika Hukuk Danışmanı İsmail Akdaş ise  “Basın Açıklaması ve Toplantı Gösteri Yürüyüşlerinin Hukuki Boyutu” konulu teşkilat eğitimleri verdi.

BİRLİK VE BERABERLİK  VURGUSU
Sime-Sen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’nın ana gündem maddesi birlik ve beraberlik vurgusu oldu. Genel Merkez yöneticileri ve il/şube başkan ve temsilcileri yapmış oldukları konuşmalarda  SİME-SEN’in artık büyük bir sendika olduğu, büyük bir aile olduğu vurgusu yapıldı, birlik/beraberlik mesajı verildi.

GENEL BAŞKAN YARDIMCILARI BİLGİLENDİRME YAPTILAR
Başkanlar Kurulu’nun önemli bir gündem maddesi de Genel Başkan Yardımcılarının kendi alanları ile ilgili bilgilendirme konuşmaları idi.
Sendika Genel Sekreteri Levent Bardak, Genel Başkan Yardımcıları Mustafa  Yalçınkaya, Ali Balcı, Murat Öner ve Kemal Arslan’ın teşkilatlara yönelik bilgilendirme yaptıkları bölüme, Genel Başkan Yardımcısı  Sedat Demirli babasının rahatsızlığı nedeniyle erken ayrılmak zorunluluğu kapsamında katılamadı.

SİVİL MEMURLAR HAK VE KAZANIMLARI MASAYA YATIRILDI
Toplantının öğleden sonraki bölümünde konuşan SİME-SEN Genel Başkanı Serdar Dursun, 15 Temmuz  Darbe  girişimi ve  sivil memurların duruşu, darbe girişimi sonrası gelişen mevzuat değişikliklerinde SİME-SEN’in aldığı rol,  Sendikanın süreçle beraber değişen algısı ve sivil memurların hak ve kazanımları konusunda kapsamlı bir konuşma yaptı.
Sivil memurların artık sendikalarını daha iyi kullanabileceklerinin altını çizen Dursun,  SİME-SEN’in artık talep eden değil, teklif ve talep istenen, görüşlerine daha fazla kıymet verilen ve  gündem belirleyen bir yapı haline geldiğini  örnekleriyle açıkladı.

15 Temmuz Darbe  girişimi ve sonrasında  SİME-SEN’in sergilediği bağımsız dik duruşa  işaret eden Dursun, sivil memurların darbenin sigortası  olduğunu kaydederken,  “ 15 Temmuz  sivil memurlar için artık milat niteliği taşımaktadır. Sivil memurların yetkili sendikası  SİME-SEN daha önceden de olduğu  gibi bu süreçte de devlete ve millete olan sadakatini ispat etmiş, demokrasiye  olan bağlılığını bir kez daha kuvvetle vurgulamıştır” dedi.
Sendikanın yapmış olduğu çalışmalarla ilgili bilgi veren Genel Başkan Dursun, sivil memurların hak ve menfaatleri ile ilgili olarak gelecek döneme ait  provizyonları anlattı, MSB ve bağlılarının sivilleşmeye yönelik kadro çalışmaları konusunda bilgi verdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve TBMM’de görev yapan üyelerin problemleri ve çözüm yollarına ilişkin de katılımcıları bilgilendiren Dursun, bu konuda  ilgili kurum ve kuruluşlarla yaptıkları  çalışmaları slaytlar eşliğinde anlattı.
Dursun sözlerini şöyle sürdürdü:
“Darbe sonrasında yeniden gündeme gelen  mevzuat değişikliklerinde SİME-SEN artık muhatap alınan, görüş-öneri-teklif ve talepleri değerlendirilen, gündeme yön veren bir sendika olmuştur.
Bunun en bariz örneği  AK Parti’ye verdiğimiz sivilleşme ve yönetici kadrolarının tahsisine yönelik teklifimizin OHAL Kanun Hükmünde  Kararnamesi ile birebir gerçekleşmiş olmasıdır.
Bir diğer örneği  Bakanlar Kurulu’nun Genelkurmay Başkanlığı’ndan dahi görüş sormadan, SİME-SEN’in talep ettiği şekli ile UZMAN ERBAŞLARIN EMEKİLLİK YAŞININ  52’ye çıkartılması yönündeki maddenin yasalaştırılmış olmasıdır.
Ayrıca tamamına yakını FETÖ soruşturması kapsamında görevden alınan askeri hakimlerin bulunduğu  AYİM de reddedilen başörtüsü yasağının kaldırılması yönündeki davamız, Bakanlar Kurulu tarafından SİME-SEN’in talebi ile TSK’da sivil memurların başörtüsü yasağına son verilecek şeklinde dün itibariyle düzenlenmiştir.
SİME-SEN ayrıca Milli Savunma Bakan Yardımcısı’ndan ASKERİ MAHKEMELERİN KALDIRILACAĞI sözünü de bu süreçte  almıştır. 

Yine SİME-SEN  TBMM’de  ve  Bakanlıklarda,  komuta kademelerinde nezaketle karşılanan, herhangi bir değerlendirmede “SİME-SEN’in görüşü alınsın” karşılığını bulan bir sendika olmuştur.
SİME-SEN geçtiği bu samimiyet testinden sonra evrensel sendikacılık örneklerini yaşamaya başlamıştır.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hizmet kolumuzda sadece  SİME-SEN’i tercih ederek, teşkilatlarımızın büyük çoğunluğunun katıldığı  uluslararası bir eğitim seminerine çağrı gerçekleştirmiştir.  SİME-SEN bu  eğitimlere  diğer konfederasyonların 3 katını aşan bir katılımla teşkilatını eğitime tabi tutmuştur.

Bütün bunlar elbette bir yönetim olarak tek başına  elde edilecek sonuçlar değildir. Bizler ekip  çalışmasına itibar eden, ortak aklın gereğini sendikal sorumluluk sayan, emeğin ve kazanımların önemini bilen, sınıf sendikacılığı  ilkelerine  işlerlik kazandıran bir yönetimiz.
Teşkilatlarımıza bakışımız da bu gerçeklik üzerinedir. Bu süreçte başarı ile ilerlerken teşkilatlarımızın bize sunmuş oldukları  katkıyı son derece önemsiyor ve teşekkürlerimizi iletiyoruz.”

ŞUBE VE İL BAŞKANLARI DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU...
SİME-SEN 2. Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’na katılan şube  ve il başkanları ile  illerden gelen temsilciler de  değerlendirmelerde bulundular. Bölgelerinde yaşadıkları sorunları ve kendi çözüm önerilerini dile getiren başkanlar,  genel merkez  faaliyetleri hakkında da fikirlerini katılımcılara sundular.

SAHİM-SEN KURUCULARINA PLAKET
Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda ayrıca bir de vefa örneği yaşandı.  SİME-SEN’in bugüne kadar ki onurlu mücadelesine emek veren, katkı sağlayan ve  askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı’na geçmesi  ile SİME-SEN’den ayrılarak kardeş sendika SAHİM-SEN’i kuran ve geçiş yapan üyelere plaket verildi.
Özlem Tekin Akarken, Ayşe  Sarı, Cahit Kaptan, Hüseyin Bali, Hakan Aktaş, Sebahattin Özcan, Canan Saran ve  Sevgi Karakaya  adına düzenlenen  plaketler  Genel Başkan Serdar Dursun tarafından takdim edildi.

SERTİFİKA TÖRENİ
Öte yandan Başkanlar Kurulu Toplantısı’nın son kısmında ise, teşkilat eğitimlerine katılımlarından ötürü,  şube ve il başkanları ile il temsilcilerine birer katılım ve teşekkür sertifikası verildi.
Başkanlar Kurulu Toplantısı, toplu fotoğraf çekimlerinin ardından sona  erdi. 

Fotoğraflar
Yazılım &Tasarım OMEDYA