SİME-SEN ANT çalışanlarının sorunlarını gündeme getirmeye devam ediyor

20.9.2016, 14:35'de eklendi
SİME-SEN ANT çalışanlarının sorunlarını gündeme getirmeye devam ediyor
TSK’da görevli sivil memurlardan ANT çalışanlarının sorunlarının çözümü ve yanlış bilgilendirmelerden kaynaklanan sıkıntıların aşılması için başlatılan çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor.

Sivil memurların yetkili sendikası olan SİME-SEN bu konuda başlatmış olduğu çalışmaları gündemde tutarak ilgili kurum/kuruluşlarla da paylaşıyor.
Buna göre giyeceklerle ilgili olarak Sendika ANT Başkanlığı ile ortak bir çalışma yürütecek. Ortak çalışmanın ana eksenini MELBUSAT YÖNETMELİĞİ oluştu.
Hali hazırdaki giysi ve Melbusat Yönetmeliği için çalışma başlatan SİME-SEN, verilecek olan giysilerin daha kaliteli olması, adet sayısının çoğaltılması, adaletli dağıtımı ve kullanım ömrüne ilişkin sıkıntılarla ilgili yeni yönetmelik kapsamında değerlendirmelerde bulundu, hazırlanan raporu ANT Başkanlığı’na sundu. SİME-SEN’in değerlendirmeleri Başkanlık tarafından da olumlu karşılandı.
GÖREVDE YÜKSELME
SİME-SEN, daha önce kamuoyuna mal olan ve ANT çalışanlarının görevde yükselme sınavının durdurulması için dava açıldığı yönündeki bilgilerin tamamen yanlış ve yanıltıcı olduğunu açıkladı.
Sendikadan yapılan açıklamada;  daha önce herhangi bir dava sürecinin yaşanmadığı, sadece Antalya’dan verilmiş 3 dilekçenin olduğu fakat dilekçelere kurum tarafından verilen cevabın ise “sınava girilebileceği” şeklinde olduğu kaydedildi.
Açıklamada sınavların daha geniş katılımlı olabilmesi ve kurum içindeki çalışanların görevlerinde yükselebilmeleri adına yapılan girişimlerin de devam ettiği belirtildi.
SİME-SEN tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Görevde yükselme konusunda; devlet memurlarının kendi branşında yükselmesi ile unvan değişikliği farklı kavramlardır. 17 adet kadrodan güvenlikçilerin girebileceği (14 Şef, 3 Sivil Savunma Uzmanı) toplam 63 kadro da yükselme olabilmektedir.
Şubat ayında yaşanan 12-24 vardiya çalışması, 2015-2016 dönemi yetkili olan Büro MEMUR-SEN’den çıkmıştır. ANT Başkanı Muharrem Zeki ÇİFTÇİ’ye işletme müdürlüklerinden gelen telefonlar sonucu Başkanın direk talimatı ile 12-24 çalışma şekline dönüştürüldüğü görülmüştür.
Sendikamızca yapılan araştırmada, 12 saat çalışma ile ilgili tasarrufun işletme müdürlerinin bölgesel, iklimsel, personel sayısı ile niteliklere göre düzenlendiği tarafımıza bildirilmiştir.
Sendikamız bu konuda yaptığı değerlendirmede; 12 saat çalışma şartlarının ağır olduğu,  güvenlik görevlisini yorgun düşürüp etkisizleştirdiği, personel sayısı dolayısıyla yalnız bıraktığı, görev gereği azami dikkat gerektiren güvenlik unsurlarında dikkat dağınıklığı yaşattığı, aile hayatının olumsuz etkilendiği, personelin moral ve motivasyonunu düşürdüğü ve rızasız çalışma koşulları oluşturduğu belirlenmiştir.
Bu nedenle Sendika olarak 4 saatlik ne olduğu belli olmayan kayıp çalışma saati yüzünden 3’lü vardiyaya geri dönülmesinin uygun olacağı beyan edilmiş, 3’lü vardiya sistemine dönülmesi için ne gerekiyorsa yapılarak çalışma ortamının huzura kavuşturulması ve kurum içindeki çalışma barışına geri dönülmesi şeklindeki talebimiz ANT Başkanlığı’na iletilmiştir.
SİME-SEN,  ANT Başkanlığı çalışanları ile ilgili tüm tasarruflarda, mevzuat çalışmalarında üzerine düşen sorumluluğu dün olduğu gibi bugün de yerine getirmektedir ve sıkıntılar çözülünceye kadar kararlılıkla takipçisi olacaktır.

 

Yazılım &Tasarım OMEDYA