Sime-Sen Fetö Darbesini Kızılay’da Lanetledi

26.7.2016, 17:30'de eklendi
Sime-Sen Fetö Darbesini Kızılay’da Lanetledi
Yapılan Basın Açıklamasına Savdes-Sen De Destek Verdi…

* TSK BÜNYESİNDEKİ SİVİL MEMURLAR DARBECİLERE GEÇİT VERMEDİ

* EMNİYET İÇİNDE CUNTACI POLİSLERE YARDIM VE YATAKLIK EDEN SİVİL MEMURLAR GÖZALTINDA, HUKUKİ SÜRECE GÜVENİYORUZ

* SİME-SEN VE SAVDES-SEN OLARAK FETÖ, PKK, DAEŞ, PYD VE NE KADAR TERÖR ÖRGÜTÜ VARSA HEPSİNİ LANETLİYOR, DEMOKRASİNİN VE MİLLİ İRADENİN YANINDA OLDUĞUMUZU BEYAN EDİYORUZ

* SİVİL MEMURUMUZ VATAN HAİNLİĞİ İLE VATANSEVERLİK ARASINDAKİ ÇİZGİYİ GEÇMİŞTE DE KORUDU, BUGÜN DE KORUYOR

* VATANSEVER SİVİL MEMURUMUZ BİZİM GURUR KAYNAĞIMIZ OLDU

* TSK’NIN PEYGAMBER OCAĞI SIFATINI KİMSE KALDIRAMAZ

* TSK’NIN VE EMNİYETİN VATANSEVER ASKER VE POLİSLERİ; BİLİNİZ Kİ SİVİL MEMUR HER ZAMAN YANINIZDA

15 Temmuz gecesinde ülkenin parlamentosunu bombalayan, milletine ağır silahlarla saldıran, seçilmiş Cumhurbaşkanı ve seçilmiş hükümeti devirmek adına darbeye kalkışan paralel ihanet çetesince gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimine TSK içinde görev yapan sivil memurlardan büyük tepki geldi.

SİME-SEN tarafından düzenlenen basın açıklamasına SAVDES-SEN’de destek verdi. SİME-SEN Genel Başkanı Serdar DURSUN, Genel Sekreter Levent BARDAK, Genel Başkan Yardımcıları Mustafa YALÇINKAYA ile SAVDES-SEN Genel Başkanı Tuncay CENGİZ ve yönetim kurulu üyeleri ile SİME-SEN Ankara ve TBMM Şubeleri de iştirak etti. Basın açıklamasında sivil memurların darbelere dün olduğu gibi bugün de karşı oldukları, demokrasinin yanında oldukları vurgulandı.

Yapılan açıklamada, darbe gecesi ülke genelindeki TSK birliklerinin bir kısmında darbeci subayların nöbetçi sivil memurlara yönelik emirler verdiğini ancak sivil memurların emir komuta zinciri içinde kalarak bu kanunsuz emirlere uymadığını ve darbeye geçit vermediği belirtildi.

Emniyet içinde görevli bazı sivil memurların cuntacı polislerle birlikte hareket ettiğinin tespit edildiğini ve bu personelin şu an gözaltında bulunduğu da belirten bildiride, “Hukuki süreç işlemekte, Sendika olarak da takip etmekteyiz. Suçlu ve suçsuz ayrımını net olarak yapacağını düşündüğümüz adalet ve hukuk sistemimize güveniyoruz” denildi.

Okunan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Sivil memur dün olduğu gibi bugün de TSK ve Emniyet içerisinde demokrasimizin sigortası olan personeldir. Bugün yaşananlar bir kez daha göstermiştir ki vatanseverlikle vatan hainliği arasındaki ince çizgide sivil memur vatanseverliğini, milli iradenin yanında olduğunu göstermiştir.

Bizler sivil memurlar olarak FETÖ, PKK, DAEŞ, PYD ve daha ne kadar terör örgütü varsa hepsini lanetliyor, demokrasimizin, parlamentomuzun, seçilmiş Cumhurbaşkanımız ve seçilmiş Başbakanımızın yanında olduğumuzu beyan ediyoruz.

Yaşananlar bize TSK içinde barınmış, üniformalı teröristlerin olduğunu gösterdiği kadar, zaten bildiğimiz vatanperver, ülkesini seven, devletinden yana olan ve emir komuta zinciri içinde kalan askerlerimiz olduğunu da bir kez daha hatırlatmıştır.

TSK bizler için her zaman Peygamber Ocağı’dır ve onun bu sıfatını kaldırmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.

Devletin silahını kendi vatandaşına çeviren hainler, hak ettikleri cezayı en ağır bir şekilde ve misliyle bulacaklardır. Allah’ın gazabı bu hainlerin ve işbirlikçilerinin üzerlerine olsun.

Bu vesile ile, 81 ilde din, dil, ırk ve siyasi düşünce ayırımı yapmaksızın topyekün bir seferberlik ruhu içerisinde bizzat sokaklara ve meydanlara inerek, hainlere göğsünü siper eden halkımıza, bu onurlu ve dünyaya örnek davranışından dolayı teşekkür ediyor, Türk halkının azim ve cesaretini tüm dünyaya gösterdikleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yüce milletimiz, onurlu, şerefli ve vatanperver Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve Emniyet Güçlerimiz iradesine ve demokrasiye sahip çıkmıştır. Ordumuza ve emniyet güçlerimize minnettarız.

Bizlere ulaşan bilgilere göre darbe gecesi, özellikle kalkışmanın yaşandığı yerlerde bazı sivil memurlar darbeci subaylar tarafından evlerine gönderilmiştir. Bazı yerlerde de kanunsuz emirler verilmiş ancak nöbetçi sivil memur arkadaşlarımız bu emirlere uymamış emir komuta zinciri içinde kalmışlardır.

Bu arkadaşlarımızla gurur duyuyoruz.

Bugün yaşanan süreç milletimizle devletimizle, ordumuzla tek vücut olup, birlik ve beraberliğini sergileyeceği süreçtir.

Sivil memur olarak yıllardan beri hep söylemiş olduğumuz ve bizlerin prangası olan darbe yasalarına karşı duruşumuzun haklılığı bu zor günlerde daha da ortaya çıkmıştır.

SİME-SEN ve SAVDES-SEN olarak bu konuda daha önce de teklif ettiğimiz bazı hususları bugün söylemekten yine imtina etmeyeceğiz.

Öncelikle TSK içinde sivil memurların daire başkanlığı ve A sınıfı uzman kadrolarına atanmaları, ordumuzun sivilleşmesi adına elzemdir.

Sivil memur ordunun demokrasiye açılan penceresidir. Bu yüzden de sivil memur sayısının artırılması yeni ve görevde yükselme potansiyeli olan kadroların açılması gerekmektedir.

Öte yandan zaten TSK bünyesinde vatan savunmasına destek olan sivil memurlara, böyle zamanlarda emir komuta zinciri içerisinde kalarak kullanmak üzere silah ruhsatı verilmesi talebimizi de yineliyoruz.

Sivil memurların darbe ürünü kanunlardan kurtarılması halinde milli iradeye çok daha verimli hizmet edebilecekleri açıktır.

15 Temmuz Türk siyasi tarihine en kanlı, en hain, en alçak bir darbe örneği olarak kazınmıştır.

Bu süreçte milli bir direniş göstererek sokaklara çıkan halkımızı kutluyoruz.

Demokrasi destanı yazılırken şehit olan asker-polis ve sivil vatandaşlarımıza Cenab-ı Hakk’tan rahmet diliyoruz. Binlerce yaralı vatandaşımız bulunmaktadır. Kendilerine acil şifalar diliyoruz.

Allah böylesine bir hainliği bir daha memleketimize yaşatmasın

Sivil memur her zaman demokrasinin ve devletinin yanındadır.

SİME-SEN ve SAVDES-SEN olarak, Yüce Türk Milleti ile onurlu, şerefli ve vatanperver Türk Silahlı Kuvvetlerinin birer ferdi olmaktan gurur duyuyor, hep yanlarında olacağımızı ve demokrasiye sahip çıkacağımızı bir kez daha beyan ediyoruz.”

Kızılay Güvenpark da yapılan açıklama sırasında “ TSK VE TÜRK MİLLETİNİN KARDEŞLİĞİNİ KİMSE BOZAMAZ” ve “SİVİL MEMURUZ ÜLKEMİZİ CUNTAYA TESLİM ETMEYİZ” yazılı pankartlar açıldı.

Fotoğraflar
Yazılım &Tasarım OMEDYA