SİME-SEN KADIN KOMİSYONUNDAN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ZİYARETİ

8.3.2018, 19:42'de eklendi
SİME-SEN KADIN KOMİSYONUNDAN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ZİYARETİ
SİME-SEN Kadın Komisyonumuz tarafından iş hayatında çalışan kadınlarımıza Dünya Kadınlar Günü sebebiyle ziyaretler gerçekleştirilmiştir.

          8 Mart Dünya Kadınlar Günü faaliyetleri kapsamında Sivil Memurlar Sendikası Genel Merkez Kadınlar Komisyonu tarafından kadın çalışanlarımızın iş hayatında yaşadığı sorunlar ve bu sorunların çözümüyle ilgili görüşmeler yapılmıştır.

          Kadın Komisyon Başkanı Arzu YILMAZOĞLU DOĞAN, Komisyon Başkan Yardımcısı Rahime PEKGÜZEL, Komisyon Üyesi Serap ULU tarafından oluşturulan heyetimiz Türkiye Büyük Millet Meclisi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünde ziyaretlerde bulunmuşlardır.

          TBMM ziyaretinde Kadın Komisyonumuza Meclis Şube Başkanımız Tülin YANMAZ ÖZGEN'inde eşlik ettiği heyetimiz Kadın Erkek Fırsat Eşitliği İnceleme Komisyon Başkanı AK Parti Kocaeli Milletvekili Sayın Radiye SEZER KATIRCIOĞLU, İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkan Vekili AK Parti İstanbul Milletvekili Sayın Fatma BENLİ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Sayın Nurcan ÖNDER, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı Daire Başkanı Gamze AYRIM ve Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığı Sivil Personel Atama Şube Müdürü 3. Sınıf Emniyet Müdürü Fatma KARAKAYA ile görüşülmüştür.

            Yapılan görüşmelerde kadın çalışanlarımızın iş hayatında yaşadığı sorunlar ve bu sorunların çözümüne yönelik;

            * Yarı Zamanlı Çalışma Yönetmeliğinin karşılıklı görüş alınarak yapılmasının daha yararlı olacağı vurgusu yapılmıştır.

            * İş yerlerinde kreş. bakımevi sayılarının arttırılması, annelerin ve anne adayları için çalışma hayatında büyük kolaylıklar sağlayacağına dikkat çekilmiştir. Özellikle iş yerlerinde süt sağma odalarının oluşturulmasının da çalışan anne için ihtiyaç olduğu anlatılmıştır.

            * SHÇEK ve Şehit Yakını olarak iş hayatına girmiş kadınlarımızın işyerleri ile yaşamış oldukları sorunlar ve çözüm önerileri iletilmiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile koordineli olarak bu sorunların daha yakından takibi, korunmasının yapılmasında titizlikle davranılması konusunda ortak bir görüş benimsenmiştir.

            * Özellikle son dönemlerde artan SHÇEK kapsamında işe girenler arasında İNTİHAR olaylarının artması, bu durumun önlenmesi, koruyucu eğitmen ve meslek içi uyum eğitimlerinin artırılması gibi intihar, aşırı borçlanma durumlarında karşı hassas olunması gerektiği, takibinin titizlikle yapılması gerektiği talebi iletilmiştir.

            * Kadın çalışanlardan boşanmış çocuklu olan ve engelli çocuğu olanlara Lojman tahsisatında pozitif ayrımcılık yapılmasının gerekliliği anlatılmıştır.

            * Vardiyalı çalışma saatleri uygulanan yerlerde kadın çalışanlarımızın gece eve gidişlerinde servis hizmetinin sağlanmasının konusunda hassas davranılması talep edilmiştir.

            Yapılan görüşmelerden olumlu görüşler alınmış, yapılacak çalışmalarda ve mevzuata yönelik bilgilerin ziyaret edilen makamlarla görüş alış verişinin devam etmesi konusu karara bağlanmıştır.

            Kadınlar Komisyonu olarak 8 Mart Dünya Kadınlar günü için kadın üyelerimiz adına Afrin harekatı kapsamında vatan savunmasındaki Mehmetçiklerimize destek kampanyası oluşturulmuştur. Kampanya dahilinde Afrinde Mehmetçiğimizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak adına Genel Merkezimiz tarafından Malatya 2’nci Ordu Komutanlığı, 39’uncu Mekanize Tugayı, Hudut Komutanlığı ve Hatay Valiliği ile iletişime geçilmiştir. 06.03.2018 tarihinde ihtiyaçların mahiyeti kesinleşmiş ve gönderi içeriği belirlenmiştir. Bunun üzerine ihtiyaç kapsamındaki malzemelerin tedariki sağlanmış ve 07.03.2018 tarihinde İstanbul’dan yola çıkarılmıştır. Malzemelerin teslimatı Pazartesi günü İskenderun’a yapılacak olup Genel Merkez Yönetimi ve Kadınlar Komisyonu Başkanlığı nezaretinde Salı günü itibari ile birliğe nakli ve teslimi sağlanacaktır.

            Değerli teşkilatımızın vermiş olduğu desteklerinden dolayı teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

Fotoğraflar
Yazılım &Tasarım OMEDYA