SİME-SEN ÜYELERİNİN HAKLARI İÇİN MÜCADELEYE HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

4.4.2018, 23:50'de eklendi
SİME-SEN ÜYELERİNİN HAKLARI İÇİN MÜCADELEYE HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Genel Başkanımız Serdar DURSUN, Genel Başkan Yardımcımız Hatay KOMAT, Genel Başkan Yardımcımız Yunus DUMAN ve Kadın Komisyon Başkanımız Arzu YILMAZOĞLU DOĞAN'dan oluşan heyetimiz İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erkan KILIÇ'ı, Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkan Yardımcı Muharrem ÇAYCI ve Sivil Atama Şube Müdürümüz Fatma KARAKAYA'yı ziyarette bulunmuşlardır.

1- Yapılan ziyarette 2828 sayılı kanun kapsamında işe giren üyelerimizin sınavsız unvanları ile ilgili çalışmanın en kısa zamanda yapılacağını, Devlet Personel Başkanlığından görüş sorulduğunu, gelen cevaba göre Görevde Yükselme Yönetmeliğine göre belirlenen unvanlarda alım yapılabileceği bildirilmiştir.

2-Şehit Yakınlarının büro hizmetlerinde çalıştırılmasına yönelik 2018-4 sayılı Genelgede Hizmetli unvanı yazılmasının EGM bünyesinde olmadığı bunun yerine Teknisyen Yardımcısı'nın hizmetli unvanı ile çalıştırıldığının, illere verilen cevaplarda Hizmetli olmadığından Şehit Yakınlarının mağdur olduğu anlatılmıştır.

3- Kpss ile işe girmiş fakat sınavsız yükselmeye tabi olmayanlarında kurum içerisinde eşitlik istediğinin, Görevde Yükselme sınavının bir an önce açılmasının gerekliliği anlatılmıştır. Taşeron işçilerin kadroya alınmasının bu işi geciktirdiği en kısa sürede Görevde Yükselme Sınavının yapılacağı, İçİşleri bakanlığından talimat beklendiği bildirilmiştir.

4- Ücretsiz toplu taşımada yaşanan sıkıntılar dile getirilmiştir. Ücretsiz toplu taşımanın illere yansımadığı sadece Merkez Teşkilatına uygulandığı anlatılmış, hatta bazı illerde verilen kartların tekrar geri alınarak sivil memurların rencide edildiği söylenmiştir. Bu konuda illere tekrar yazı yazılacağı bildirilmiştir.Sendikamız tarafından bu konunun kesin çözümü konusunda Bakanlar kurulu kararı almasında Genel Müdürlük olarak destek sözü verilmiştir.

5- Jandarma, Sahil Güvenlik Komutanlığında çalışan üyelerimiz için Asayiş tazminatından, Emniyet Genel Müdürlüğünde çalışan üyelerimiz içinde Emniyet Hizmet tazminatından yararlandırılması konusunda gerekçeler ve talepler iletilmiştir.

6-EGM, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığından görevli sivil memurlarında YIPRANMA almalarının gerekçeleri detaylı şekilde anlatılmış ve talepler iletilmiştir.

7- Son çıkan Kanunlar, Genelgeler, Devlet Personel Başkanlığı görüşleri ve kazanılan mahkeme sonuçları ile artık Teknisyen Yardımcıları konusunda GÖREV TANIMI, BRANŞLAŞMAnın zorunluluk arz ettiği, bir çok çelişkiler meydana geldiği ve KAMU ZARARI olduğu anlatılmış, bu konuda toplu davalar ile düzenlemelerin yapılması için dava açmaya hazırlandığımız anlatılmış ve bu konuda ivedi adımların atılması gerektiği vurgulanmıştır.

8- Silah taşıma hakkının Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görevli sivil memurlara da verilmesinin gerekliliği ile Emniyet Genel Müdürlüğü sivil memurları da dahil emeklilikten sonra devam etmesi gerektiği vurgulanmıştır.

9- Son düzenleme ile Disiplin Kanununun sivil memurlara uygulanmasında 657 sayılı kanun ile farklı olduğu, İçişlerine Bağlı EGM, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığından görevli memurların durumlarının net olarak belirlenmesi, ödül ve tazminatlarda 657'ye tabi, iş ve disiplinde Özel kanunlara tabi olmasının getirdiği ayrımlar gerekçeleri ile anlatılmış gerekli talepler iletilmiştir.

Sime-Sen olarak daima çözüm yollarıyla birlikte kurumlarımıza taleplerimizi iletmeye devam ediyoruz. Taleplerimizin takipçisi olacağız.

Fotoğraflar
Yazılım &Tasarım OMEDYA