Sime-Sen Genel Başkanı Baytemir: En az 45 bin 686 TL olmalı

Sime-Sen Genel Başkanı Baytemir: En az 45 bin 686 TL olmalı

Sivil Memurlar Sendikası Genel Başkanı Kenan Haluk Baytemir, memur ve memur emeklisine yapılacak zam hakkında “2024 Ocak’ta en düşük devlet memuru maaşı 45 bin 686 TL altında olmamalı” dedi.


Sivil Memurlar Sendikası Genel Başkanı Kenan Haluk Baytemir, 2024 yılı için memur ve memur emeklisine öngörülen maaş zammı hakkında yaptığı açıklamada, memurlar arasındaki maaş farkının azaltılması gerektiğini belirterek, “2024 Ocak’ta en düşük devlet memuru maaşı 45 bin 686 TL altında olmamalı” dedi. Seyyanen zam hakkında da görüşlerini dile getiren Baytemir, “Seçimlerden sonra belki seyyanen zam verilmeyebilir. Böylece maaş tekrar eski haline gelebilir” ifadelerini kullandı.

 “657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre devlete hizmet veren herkes devlet memuru olarak tanımlanıyor. Ama bugün kamuda bir genel müdürün maaşı 60 bin TL, 4 tane huzur hakkı var ise ortalama maaşı 150 bin TL’ye ulaşıyor. Ama en düşük devlet memuru maaşı 23 bin TL, mühendis 30 bin TL. BAYKAR mühendislerine sormak lazım 30 bin TL maaş mı alıyorlar. Yani devlet memuru maaşı bana göre şu an yoksulluk sınırı olan 45 bin 686 TL’nin altında olmaması gerekiyor. Her ayın 3'üncü günü yayımlanan ve TÜİK verilerine göre belirlenen zam Eşel Mobil Sisteminde olduğu gibi aylık enflasyon oranını her ay maaşlara yansıtılarak maaşların enflasyon karşısında erimesi önlenmiş olacak. Ayrıca memurlar arasında çok büyük bir uçurum olmaması gerekir. Yani sınıflara göre üstüne ek…

 MEMUR BİR DERİ BİR KEMİK OLACAK


Memur ve memur emeklisine yüzde 50-55 arasında bir zam öngörülüyor. Teamüller gereği mart ayının sonuna doğru da bir zam var. Belki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan refah payını yüzde 10 değil de yüzde 20’ye çıkaracak. Ama bunu ertesi gün elektrik, su, doğalgaz ve iletişime gelen zamlarla birlikte eriyecek; yani bunu herkes biliyor. Mesela 30 TL olan bir telefon faturası geçen günlerde 102 TL’ye çıkacak diye aradılar. O da 2 yıllık sözleşmeyi onaylarsam. Bu aradaki payı kim ödeyecek. Memur ve memur emeklisi böyle et, süt, peynir alamayacak. Hastaneye gidemeyecek. Afrika’daki çocuklar şimdi bir deri kemik olmuş, şimdiki memurların hali de böyle olacak.”

MAAŞ ESKİ HALİNE GELEBİLİR

Baytemir, memurlara verilen fakat memur emeklisine verilmeyen seyyanen zam hakkında ise Anayasal eşitlik ilkesi içerisinde hareket edilmesi gerektiğini belirterek, “Genel seçime kadar seyyanen zam diye bir şey yoktu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkemizin kalkınmasından dolayı böyle bir “kar payı” uygulamasına gitti. ‘Ben bu kar payının yüzde 10’unu çalışanlarıma veriyorum’ dedi. Böylece kamu işçisi ile en düşük devlet memuru maaşı eşitlendi. Seçimlerden sonra belki seyyanen zam verilmeyebilir. Böylece maaş tekrar eski haline gelebilir. Çünkü seyyanen zam taban aylığa yansımıyor. Örneğin 23 bin TL olan şu anki en düşük memur maaşı böylece aslında 15 bin TL’ye geri döner” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş