ENFLASYON YÜKSELİYOR MAAŞLAR ERİYOR


2021 yılı Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı. 06 Haziran 2021 tarihinde açıklanan rakamlar ile ilk altı aylık enflasyon farkı 5,45 olmuş, böylelikle Kamu İşvereni ve Kamu Görevlileri  Hakem Kurulunun 2021 yılı için %3+%3 zam oranı enflasyon farkı Haziran ayı ile %8,45’lik bir artış göstermiştir. Oysa bu ücret yüzdeleri enflasyon oranları ile karşılaştırıldığında yetersiz kalmakta ve adalet terazisinin dengesini bozmaktadır. 


Kaldı ki açıklanan enflasyon rakamları sosyal hayatta söz konusu bile değildir. Haziran ayı itibariyle doğalgaz %12 Elektrik %15 oranında artış gösterirken enflasyonu hesaplamak da zor olmayacaktır. Enflasyon oranları ile memur zammı ortaya konduğunda aradaki fark gözle görünür derecededir. Memura ve emekliye yapılan %8,45’lik zam oranı ise alım gücünün her geçen gün düştüğünü hatta yakın bir zaman diliminde asgari ücretle aynı seviyeye geleceği gözlenmektedir. Bu da bizlere, memur ve emeklinin enflasyona yenik düştüğünün ve ENFLASYON YÜKSELİRKEN MAAŞLARIN ERİDİĞİNİN açıkça kanıtıdır. 


Memur ve emeklinin insan onuruna yakışır yaşam şartlarına ivedilikle ulaştırılması gerekmektedir. Memur ve emekli maaşlarınının enflasyon karşısında daha da erimemesi amacıyla mali haklarında iyileştirme yapılması ve enflasyon kaybının telafi edilmesi için en düşük devlet memuru maaşının % 10’undan az olmamak üzere SEYYANEN ZAMMI kaçınılmazdır. Bugüne kadar beklememizin sebeplerinden biri de, devletimizin memurların içinde bulunduğu durumu düşünerek maaşlarda iyileştirme yapmasını umut etmemizdi. Ancak görüyoruz ki yetkili makamlarca memur yine göz ardı edilmekte ve herhangi bir düzenleme düşünülmemektedir. 


Bunun yanı sıra Yardımcı Hizmetler Sınıfı (YHS) kadrosunda görev alan memurlar başta olmak üzere, kamu memuru olarak çalışan TSK ve EGM kadrolarında halen görev yapmakta olan memurların maaşlarının düşük kaldığı, aynı yerde ve aynı görevi yürüten memurdan sözleşmeli veya taşeron personelin farklı maaş alması yine aynı terazinin dengesizliğini ortaya sermektedir. Aynı emeği aynı alınterini ortaya koyan her bir memura eşit oranda değerlendirilme yapılması elzemdir. Bu eşitliği sağlayacak en önemli unsur ise; Yardımcı Hizmetler Sınıfı’nın kaldırılması olacaktır.


Aynı görevi üstlenen ve aynı koşullarda görev yapan her bir memurun eşit şartlarda olduğu, memur ve emekli gelirinin enflasyonun altında sıkışıp kalmadığı bir çalışma ortamı sağlanması zorunlu hale gelmiştir. 


SİVİL MEMURLAR SENDİKASI

Sosyal Medyada Paylaş