SİME-SEN OLARAK HÜKÜMETİN ZAM TEKLİFLERİNİ KABUL ETMİYORUZ!

           6’ıncı Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri 12 Ağustos 2021 tarihinde gerçeklemiştir. 2022-2023 dönemini kapsayacak toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet; 2022 yılı birinci altı ayı için %5 + enflasyon farkı, ikinci altı ayı için %6 + enflasyon farkı, 2023 yılı için ise ilk altı ay için %6 + enflasyon farkı, ikinci altı ay için %6 + enflasyon farkı teklif etmiştir.

          Verilen teklife baktığımızda ne yazık ki kamu emekçilerinin hakkının yine verilmediği, ekonomik krizinin hala görülmediği ve kamu emekçilerinin yoksulluk sınırının altına düşürmekten kaçınılmadığını görüyoruz.

          Gerçekleşen enflasyon oranı yüzde 19 iken bir sonraki yıl için verilen yüzde 11’lik zam teklifi kabul edilmesi mümkün değildir. Bu durum emekçi memur ve memur emeklisinin enflasyona olan kaybının yine telafi edilmediği ve maaşlarının enflasyon karşısında yok olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Teklif edilen rakamı SİME-SEN olarak kabul etmiyor, yeni bir teklif çalışmasının zorunlu olduğunu ve hükümetin yeni bir teklif çalışma yapması gerektiğini öneriyoruz. Teklif oranları yükseltilmeli, beklentilerimizi karşılayacak bir artışla masaya tekrar gelinmesini istiyoruz. Bunun yanında, 3600 ek gösterge ile ilgili kamu çalışanlarının tamamını kapsayacak şekilde düzenlemenin sunulması talep ediyoruz.

SİVİL MEMURLAR SENDİKASI GENEL MERKEZİ

Sosyal Medyada Paylaş